Jak wygrać z łupieżem? Naturalne sposoby



Łupież to przykra dolegliwość, która może odebrać nam pewność siebie. Ciągłe swędzenie skóry połączone z osypującym się, nieestetycznym naskórkiem zdecydowanie nie należy do przyjemności. Łupież może mieć wiele przyczyn. My skupimy się na łupieżu suchym, który często powstaje w wyniku przesuszenia skalpu, choć nie zawsze. Pamiętaj, że jeśli naturalne sposoby nie dają rezultatu, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub trychologa, ponieważ Twoja dolegliwość może mieć inne podłoże. Poznaj nasze sposoby na pozbycie się łupieżu i ciesz się zdrową skórą!


Skąd się bierze łupież?

Łupież jest dolegliwością dermatologiczną, która może być wywoływana współistnieniem innej choroby, choć nie zawsze tak się dzieje. Często problem ten pojawia się w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji skóry lub rozwoju mikroorganizmów. Najpopularniejsze przyczyny powstawania łupieżu to:
  • nadwrażliwość skóry na kosmetyki do stylizacji - lakier do włosów, suchy szampon, puder zwiększający objętość,
  • drożdże, powodujące podrażnienie skóry,
  • reakcje alergiczne na składniki farb do włosów, szamponów, odżywek itp.,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca, egzema,
  • zbyt rzadkie lub zbyt częste mycie włosów nieodpowiednimi szamponami,
  • przesuszenie skóry - zwykle doskwiera nam zimą ze względu na przesuszone powietrze oraz noszenie czapek. Przesuszenie wzmagają również szampony z silnymi substancjami myjącymi (np. SLS).

Domowe sposoby pozbycia się łupieżu

Pierwszą rzeczą, którą robi wiele osób, by pozbyć się łupieżu, jest zakup szamponu przeciwłupieżowego. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, o ile nie mamy pewności, z jakim rodzajem łupieżu się borykamy. Niektóre szampony bowiem mogą dodatkowo wysuszyć i tak już przesuszony skalp. Przed zmianą środka do mycia włosów skonsultuj się z lekarzem lub trychologiem.
Na szczęście istnieją naturalne sposoby na pozbycie się łupieżu, choć musisz wiedzieć, że nie zawsze mogą stanowić one jedyną terapię. W wielu przypadkach wizyta u specjalisty będzie niezbędna.
Cytryna to produkt, który niemal każdy z nas ma w domu. Świetnie sprawdza się w maseczkach do twarzy, ale także w pielęgnacji włosów. Sok z cytryny wetrzyj w umytą i wilgotną skórę głowy, pozostaw na kwadrans, a następnie spłucz. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu. Uwaga - regularne stosowanie soku z cytryny może nieco rozjaśnić Twoje włosy.
Oliwa z oliwek to oręż, który warto wykorzystać. Wystarczy, że podgrzejesz odpowiednią ilość oliwy i wsmarujesz ją w skalp. Substancję pozostaw na włosach przez 20-30 minut, a następnie umyj głowę. Zamiennie możesz stosować olej kokosowy.
Czosnek może nie być tak przyjemny w użytkowaniu, jak wcześniej wymienione produkty, jednak również jest bardzo skuteczny. Rozgnieć dwa ząbki i dolej do nich ciepłą wodę, a następnie wetrzyj w skórę głowy. Mieszankę pozostaw na 5 minut, a później umyj włosy.

Oleje w walce z suchym łupieżem

Naturalne oleje roślinne (nie tylko oliwa z oliwek czy olej kokosowy) to Twoi sprzymierzeńcy w walce z łupieżem. Niestety niektóre z nich mają dość nieprzyjemny zapach, jednak efekt pozbycia się dolegliwości skórnych rekompensuje wszelkie niedogodności.
Pierwszym olejem, po który warto sięgnąć, jest olej neem. W temperaturze pokojowej ma gęstą konsystencję i rozpuszcza się pod wpływem ciepła. Wystarczy, że 1-2 razy w tygodniu wetrzesz go w skórę głowy i pozostawisz na 30 minut. Po tym czasie umyj włosy i ciesz się piękną skórą bez łupieżu.
Olej tamanu to kolejna propozycja, którą warto rozważyć. Substancja ta ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dobrze sprawdza się w walce z łupieżem. Możesz dodać go do ulubionej maski lub stosować bezpośrednio na skórę. Olej tamanu warto połączyć z innym, bardziej nawilżającym olejem, np. rycynowym, arganowym, makadamia czy z bawełny. Zasada stosowania jest taka sama jak w przypadku oleju neem.
Olej andiroba to niezbędnik w walce z łupieżem suchym. Przede wszystkim doskonale likwiduje świąd skóry. Dodatkowo pozytywnie wpływa na kondycję włosów, zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Olej andiroba stosuj dwa razy w tygodniu bezpośrednio na skórę głowy.
Jak widać, jest wiele sposobów na pozbycie się łupieżu i uporczywego swędzenia. Jeśli masz problem z łupieżem, wypróbuj nasze propozycje. Pamiętaj jednak, aby niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą w przypadku, gdy objawy nadal występują.