Te olejki eteryczne są najlepsze!



Czy wiecie, że do tej pory odkryto już ponad 2 000 roślin olejkodajnych? Te pierwsze wykorzystywali starożytni Egipcjanie, którzy wtedy doceniali je przede wszystkim za walory zapachowe, ale znane były również już wtedy ich właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Dzisiaj olejki eteryczne są stosowane powszechnie. Uznano je za podstawę medycyny alternatywnej. Przedstawiamy Państwu najpopularniejsze olejki eteryczne, które cenione są za różnorodność swoich właściwości. Każdy z nas powinien mieć je w swoim domu.

Olejek z drzewa herbacianego

Ma działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i grzybobójcze. Pomaga zwalczać trądzik, łuszczycę, dezynfekuje rany. Do tego jest przydatny w codziennym utrzymaniu czystości mieszkania. Mieszanką z olejku i wody można skutecznie ścierać kurze i myć podłogi, a dodany do prania nada ubraniom miękkość. Do tego ma odświeżający, przyjemny zapach.

Olej ze słodkich migdałów

Ponieważ olej ze słodkich migdałów zawiera ogromną ilość witaminy E, działa jak naturalny antyoksydant. Działa też nawilżająco, regenerująco, łagodzi stany zapalne. Najczęściej więc stosowany jest w kosmetyce. Nadaje się idealnie do codziennej pielęgnacji skóry atopowej, nawet u dzieci, bo rzadko kiedy uczula. Wzmacnia paznokcie i włosy. Ma piękny orzechowy zapach.

Olejek lawendowy

Działa uspokajająco, wycisza, koi nerwy, jest przeciwbólowy. Właśnie dlatego najczęściej wykorzystywany jest do aromaterapii. Warto wiedzieć, że olejek lawendowy skutecznie odstraszy też komary i inne insekty. Łagodzi ukąszenia i stany zapalne oraz poparzenia słoneczne. Olejek lawendowy ma też zbawienne działanie na układ trawienny.

Jak rozpoznać dobry olejek eteryczny?

Okazuje się, że chociaż olejki eteryczne są dostępne w każdej aptece i sklepie zielarskim, to wybór tych najlepszych jakościowo może sprawiać spory problem. Najważniejsze jest ich pochodzenie – najlepiej, kiedy pochodzą z roślin uprawianych w sposób całkowicie ekologiczny i sposób wytłaczania. Istotny jest również transport czy sposób przechowywania. Olejek musi mieć w pełni naturalny skład – nie dajmy się nabrać na sztuczny aromat, jaki często jest do takowych dodawany.
Warto zwracać uwagę na opakowanie produktu. Nazwa olejku zawsze powinna być podana również po łacinie. Najlepiej, kiedy olejek umieszczony zostaje w butelce z ciemnego szkła, bo wtedy mamy gwarancję, że jego najlepsze właściwości nie zostały utlenione pod wpływem promieni UV. Wszystkie olejki powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, niektóre nawet w lodówce, bo tylko wtedy mamy pewność zachowania ich dobroczynnych właściwości.