Zioła na bóle menstruacyjne

W zielarstwie stosuje się korę z gałęzi i pnia kaliny śliwolistnej. Sprzedawana jest w formie suszu, a także w kapsułkach, ekstrakcie i nalewce.

Zioła na uspokojenie i lepszy sen

Męczennica, zwana też passiflory, zwalcza niepokój i problemy ze snem.

Skuteczne zioła na kaszel

Olejek z liści oraz kwiatów eukaliptusa łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych, przeziębienia, kaszel i astmę

Te olejki eteryczne są najlepsze!



Czy wiecie, że do tej pory odkryto już ponad 2 000 roślin olejkodajnych? Te pierwsze wykorzystywali starożytni Egipcjanie, którzy wtedy doceniali je przede wszystkim za walory zapachowe, ale znane były również już wtedy ich właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Dzisiaj olejki eteryczne są stosowane powszechnie. Uznano je za podstawę medycyny alternatywnej. Przedstawiamy Państwu najpopularniejsze olejki eteryczne, które cenione są za różnorodność swoich właściwości. Każdy z nas powinien mieć je w swoim domu.

Olejek z drzewa herbacianego

Ma działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne i grzybobójcze. Pomaga zwalczać trądzik, łuszczycę, dezynfekuje rany. Do tego jest przydatny w codziennym utrzymaniu czystości mieszkania. Mieszanką z olejku i wody można skutecznie ścierać kurze i myć podłogi, a dodany do prania nada ubraniom miękkość. Do tego ma odświeżający, przyjemny zapach.

Olej ze słodkich migdałów

Ponieważ olej ze słodkich migdałów zawiera ogromną ilość witaminy E, działa jak naturalny antyoksydant. Działa też nawilżająco, regenerująco, łagodzi stany zapalne. Najczęściej więc stosowany jest w kosmetyce. Nadaje się idealnie do codziennej pielęgnacji skóry atopowej, nawet u dzieci, bo rzadko kiedy uczula. Wzmacnia paznokcie i włosy. Ma piękny orzechowy zapach.

Olejek lawendowy

Działa uspokajająco, wycisza, koi nerwy, jest przeciwbólowy. Właśnie dlatego najczęściej wykorzystywany jest do aromaterapii. Warto wiedzieć, że olejek lawendowy skutecznie odstraszy też komary i inne insekty. Łagodzi ukąszenia i stany zapalne oraz poparzenia słoneczne. Olejek lawendowy ma też zbawienne działanie na układ trawienny.

Jak rozpoznać dobry olejek eteryczny?

Okazuje się, że chociaż olejki eteryczne są dostępne w każdej aptece i sklepie zielarskim, to wybór tych najlepszych jakościowo może sprawiać spory problem. Najważniejsze jest ich pochodzenie – najlepiej, kiedy pochodzą z roślin uprawianych w sposób całkowicie ekologiczny i sposób wytłaczania. Istotny jest również transport czy sposób przechowywania. Olejek musi mieć w pełni naturalny skład – nie dajmy się nabrać na sztuczny aromat, jaki często jest do takowych dodawany.
Warto zwracać uwagę na opakowanie produktu. Nazwa olejku zawsze powinna być podana również po łacinie. Najlepiej, kiedy olejek umieszczony zostaje w butelce z ciemnego szkła, bo wtedy mamy gwarancję, że jego najlepsze właściwości nie zostały utlenione pod wpływem promieni UV. Wszystkie olejki powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, niektóre nawet w lodówce, bo tylko wtedy mamy pewność zachowania ich dobroczynnych właściwości.

Czym różni się kaszel suchy od mokrego?



To, jaki rodzaj kaszlu mamy kiedy dopadnie nas infekcja gardła jest kluczowe, gdyż pozwala wdrożyć stosowne leczenie. W związku z tym, warto wiedzieć, czym różni się kaszel suchy od kaszlu mokrego. Odpowiednie rozpoznanie podjąć właściwe kroki i przyspieszy proces zdrowienia.

Podstawowe rozróżnienie

Kaszel mokry nazywany jest kaszlem produktywnym. W czasie kaszlu wydziela się śluz. Świadczy to bezpośrednio o wystąpieniu infekcji. Mokry kaszel pozwala pozbyć się wydzieliny z gardła, krtani i tchawicy, dlatego przyjmuje się, że jest mniej dokuczliwy niż kaszel suchy. W celu zwalczenia kaszlu mokrego stosuje się środki rozrzedzające wydzielinę. Nazywa się je środkami mukolitycznymi. Kaszel suchy natomiast jest bardziej uporczywy. Uczucie drżenia w tchawicy powoduje ataki duszącego kaszlu. Zazwyczaj ten rodzaj kaszlu pojawia się na początku infekcji. Nie oznacza on nic innego jak to, że organizm został zaatakowany przez drobnoustroje. Po kilku dniach kaszel suchy może przerodzić się w kaszel mokry. Jeśli to jednak nie nastąpi, nie można tracić czujności i trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Najlepszy lek na kaszel suchy
Aktualnie za najlepszy lek na kaszel suchy uchodzi Levopront, o którego działaniu można dowiedzieć się ze strony producenta, czyli z serwisu Levopront.pl Levopront hamuje kaszel już w drogach oddechowych, czyli działa bezpośrednio na przyczynę infekcji, a co za tym idzie – przynosi niemal natychmiastową ulgę. Lewodropropizyna znajdująca się w składzie tego leku, gwarantujeże w przeciwieństwie do pozostałych leków zwalczających kaszel suchy, nie zostanie zajęty centralny układ nerwowy. To wynika również z tego, że lek ten nie zawiera alkoholu oraz kodeiny. Levopront nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, co jest jego kolejną, bezsprzeczną zaletą.
Rozpoznanie rodzaju kaszlu ma kluczowe znaczenie dla procesu zdrowienia. W zależności od tego czy kaszel jest suchy, czy mokry zastosowane będą inne leki. Odpowiedni specyfik pomoże odzyskać dawną formę i zapobiegnie ewoluowaniu choroby.

Jak stosowanie ziół wpływa na kobiety w ciąży?



Zioła dla kobiet w ciąży to temat, który wywołuje duże spory między lekarzami, farmaceutami, jak też samymi zainteresowanymi, czyli kobietami w ciąży. Czy są one dobre dla matki i dziecka, mogą wesprzeć dobre samopoczucie i zdrowie kobiety, a także rozwój malucha? Tak, ale nie wszystkie, może dlatego tak wiele kobiet ma obawy przed ich stosowaniem.

Strach przez nieznanym jest zjawiskiem powszechnym. Jeżeli przed ciążą kobieta nie stosowała żadnych ziół oraz nie ma wiedzy na temat ich wpływu na organizm, bardzo często na nie się nie decyduje. W ten sposób sama zamyka sobie drogę do pomocy w ciążowych dolegliwościach,   poprawy samopoczucia oraz uregulowania procesów trawiennych.

Zioła dla kobiet na TAK
Stosowaniu ziół przez kobiety w ciąży nie powinno się mówić stanowczego NIE. Należy jednak odróżnić te dobre od tych mogących zaszkodzić nam i dziecku. Istotne jest również zachowanie umiaru, rozsądne dawkowanie to jeden z najlepszych sposobów na lepsze poznanie swojego organizmu.

Oto przykładowe zioła dla kobiet w ciąży, które warto stosować z konkretnych powodów:

  • melisa – działa uspokajająco, łagodzi ciążowe nudności oraz reguluje pracę układu pokarmowego
  • pokrzywa – bogata w minerały i witaminy, wykazuje działanie moczopędne
  • koper ogrodowy – doskonale sprawdza się przy dolegliwościach żołądkowych
  • anyżek – skutecznie reguluje trawienie i łagodzi dolegliwości przy zaparciach oraz wzdęciach i bólach brzucha
  • kmin rzymski – poprawia pracę wątroby oraz pobudza laktację.

Stosowanie wyżej wymienionych ziół podczas ciąży jest bezpieczne, co udowadniają liczne badania. Każdy organizm jest jednak inny, dlatego zawsze należy przed ich stosowaniem skonsultować się z lekarzem.

Zioła dla kobiet na NIE
Zioła dla kobiet w ciąży mogą przynieść wiele dobrych efektów, ale są też takie, których powinno się unikać przede wszystkim ze względu na dziecko, którego organizm znacznie różni się od organizmu jego mamy. W ciąży nie powinno się stosować kory kruszyny, liści i strączków, a także korzeni i kłączy rzewienia.

Najważniejsze jest jednak to, aby słuchać własnego organizmu, reagować na jego sygnały i dostarczać mu tego, czego potrzebuje, czego się domaga i co jest dla niego dobre. W przypadku kobiet ciąży słuchać trzeba nie tylko jego, ale też organizmu dziecka.

Zioła na potencję – naturalne i skuteczne?

Zaburzenia erekcji to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi borykają się dojrzali mężczyźni. Według szacunków, dotykają one aż 52 proc. mężczyzn po 40. roku życia. Na rynku istnieje wiele preparatów, które służą niwelowaniu problemów w sypialni. Nie wszyscy jednak spośród cierpiących na zaburzenia natury seksualnej mogą owe medykamenty stosować – choćby z uwagi na przebyte choroby kardiologiczne. Niewielu panów jest też skłonnych do tego, by zasięgnąć porady specjalisty, gdy problemy ze wzwodem zaczynają się pojawiać. Tu wkracza ziołolecznictwo, które niejednokrotnie okazuje się nie tylko skuteczną i dyskretną, ale i obarczoną najmniejszym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych metodą radzenia sobie z dolegliwościami związanymi z zaburzeniami erekcji.

Naturalne metody leczenia
Nie bez przyczyny zioła stają się coraz popularniejszą formą kuracji leczniczych rozmaitych schorzeń – od problemów na tle nerwowym, przez te związane z układem pokarmowym, aż po różne choroby skóry i alergie. Okazuje się, że popularne zioła, często dodawane przez nas do posiłków dla wzmocnienia smaku czy aromatu potraw lub stosowane w ramach leczenia innych dolegliwości, mogą skutecznie pomóc w walce z zaburzeniami erekcji. Do tych o najsilniejszym działaniu należą przede wszystkim:
  • Żeń-szeń - ma działanie przeciwzapalne, obniża poziom cukru we krwi, stymuluje przemianę węglowodanową. Pozytywnie wpływa na męską potencję zwiększając libido i sztywność prącia oraz wydłużając czas trwania wzwodu.
  • Miłorząb japoński – usprawnia funkcjonowanie układu krążenia, co jest wyjątkowo istotne w przypadku zaburzeń erekcji. Jego stosowanie pozwala na lepszy przepływ krwi do penisa, a co za tym idzie łatwiejsze osiąganie erekcji i orgazmu.
  • Jałowiec brazylijski – jeden z najsłynniejszych afrodyzjaków. Pobudza ośrodkowy układ nerwowy, niweluje przemęczenie organizmu i przywraca siły witalne. Stosując go regularnie mamy szansę znacząco zwiększyć też swoje libido.
  • Guarana – znana jako składnik napojów energetycznych, skutecznie pobudza oraz wzmacnia kondycję psychofizyczną. Jeśli to właśnie zmęczenie i osłabienie jest przyczyną problemów w sypialni, guarana stanowi znakomite antidotum.
  • Lubczyk – ma działanie moczopędne oraz niweluje problemy z trawieniem. Przede wszystkim jednak uznawany jest za afrodyzjak, z uwagi na znajdujące się w zielu olejki eteryczne, które zwiększają ukrwienie narządów płciowych oraz libido.
  • Rozmaryn – podstawowy składnik kuchni śródziemnomorskiej może być również z powodzeniem stosowany w lecznictwie. Zwiększa on bowiem wrażliwość skóry, redukuje napięcie mięśni oraz poprawia ruchliwość plemników.
Kiedy zioła mogą pomóc
Choć zioła są często stosowane w leczeniu rozmaitych chorób – w tym zaburzeń erekcji – należy pamiętać, że ich działanie nie zostało potwierdzone naukowo. Skuteczność tego rodzaju naturalnych terapii ma zatem charakter indywidualny i w dużym stopniu zależy od przyczyn dolegliwości. Jeśli problemy z osiąganiem wzwodu pojawiają się sporadycznie i mają związek z nasilonym stresem, przemęczeniem i osłabioną kondycją, zioła w istocie mogą pomóc odzyskać seksualną sprawność. Jeśli jednak kłopoty z erekcją są długotrwałe, zasięgnięcie porady lekarza i rozpoczęcie farmakologicznego leczenia może się okazać niezbędne.

Źródła: