Kluczyki - ludowa nazwa tej wdzięcznej, zapowiadającej nadejście wiosny rośliny pochodzi od jej kwiatostanu przypominającego pęk kluczy. Według dawnych legend kluczyki te miały otwierać drogę do serc leśnych boginek, wierzono także, że kwiat wpleciony we włosy lub przypięty do sukni działa magicznie na mężczyzn. O leczniczych właściwościach pierwiosnka pisała już św. Hildegarda z Bingen (XII w.). Obecnie roślina jest objęta częściową ochroną.
Inne nazwy pierwiosnka, prymula, prymulka, kluczyki
Opis
Roślina wieloletnia wytwarzająca nieulistnioną łodygę kwiatostanową, osiąga do 40 cm. Kłącza krótkie, ukośnie ustawione z licznymi korzeniami. Liście jajowate lub jajowato-owalne, silnie pomarszczone, od spodu owłosione, ogonkowe. Kwiaty złocistożółte z pomarańczowymi plamkami, tworzą na szczytach łodyg wielokwiatowe baldachy. Kwitnie od marca do maja. Owocem jest torebka.
Występowanie
Występuje w Europie oraz Azji Zachodniej i Środkowej.
W Polsce spotykany w lasach, zaroślach, łąkach, wzgórzach, pastwiskach, porębach. Jest również uprawiany. Pierwiosnek lekarski znajduje się pod częściową ochroną gatunkową.
WARTO WIEDZIEĆ
Dawniej korzeni pierwiosnka używano do prania delikatnych tkanin.
Surowiec
Surowcem jest kwiat oraz korzeń. Kwiat pierwiosnka można pozyskiwać ze stanu naturalnego tylko za zgodą lokalnego konserwatora przyrody. Z uprawy pozyskuje się z dwuletnich roślin całe kwiatostany w okresie kwitnienia, bez łodyżek, a następnie suszy w zacienionym i przewiewnym miejscu. Korzenie, wyłącznie z uprawy, wykopuje się wiosną lub jesienią.
W apteczce
Korzeń zawiera saponiny triterpenowe (kwas prymulowy, prymulage- nina), glikozyd fenolowy, olejek eteryczny, cukry i garbniki. Kwiat zawiera flawonoidy, saponiny, karotenoidy, glikozydy fenolowe i witaminę C Pierwiosnek z powodzeniem stosowany jest przy nerwicy, migrenie i bólach stawów. Jest skutecznym lekiem przy zapaleniach gardła i krtani, zapaleniach oskrzeli, jak również wykorzystuje się go w leczeniu gruźlicy i pylicy płuc. Zwiększa nieco ilość wydalanego moczu.
W kuchni
Kwiaty pierwiosnka mogą być dodawane do sałatek, zup, przygotowuje się z nich także herbaty i wina. Młode kwiaty i pędy pierwiosnka, wymieszane z sałatą i cykorią, podane surowe lub gotowane, są wysoko cenione w Wielkiej Brytanii i Rosji.
Home »
» Pierwiosnek lekarski Primula officinalis
Pierwiosnek lekarski Primula officinalis
By EL 07:59