O leczniczych zaletach nagietka wspominali Pliniusz i św. Hildegarda. Dioskurides zalecał nalewkę z nagietka na dolegliwości wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony, serca, przy kamicy nerkowej, kaszlu, nadciśnieniu, a także żółtaczce. Syreniusz zlecał nagietek w leczeniu wzroku i problemów menstruacyjnych. Liśćmi z nagietka i wywarami z niego leczono brodawki i rany. W medycynie ludowej do dzisiaj stosowany jest jako dodatek do płukanek przy anginie.
Inne nazwy nagietek ogrodowy, stulik, paznokietek, miesięcznica, pazurek, dawniej: miesiączek, złocień
Opis
Nagietek to roślina z rejonu Morza Śródziemnego, uprawiana dla jej walorów ozdobnych. Ma bogato ugałęzio ną łodygę, pokrytą miękkimi, gruczołkowatymi włoskami o charakterystycznym zapachu, osiąga do 50 cm. Liście gęsto osadzone, dolne szerokołopatkowate krótkoogonkowe, górne szeroko lancetowate. Kwiaty są zebrane w koszyczki na szypułkach, barwy pomarańczowej lub żółtej, kwitnące od kwietnia aż do sierpnia. Koszyczki mają przyjemny, balsamiczny zapach. Owocem jest sierpowato wygięta niełupka. Roślina sama łatwo się rozsiewa, pozostając na stanowisku szereg lat.
Występowanie
Uprawia się w ogródku, na glebie żyznej i na stanowisku słonecznym, siejąc je wprost do ziemi w miesiącu kwietniu.
WARTO WIEDZIEĆ
Kwiat nagietka może stużyć niczym barometr, pozwala bowiem przewidywać pogodę. Jeśli rano przed godziną 9.00 płatki są rozchylone i ułożone równolegle do ziemi, oznacza to, że w tym dniu nie będzie deszczu.
(LM. Krześniak, Apteczka ziołowa).
Surowiec
Pozyskuje się same płatki, które wyrywa się z koszyczka w pełni kwitnienia, w suche słoneczne dni.
W apteczce
Preparaty z kwiatu nagietka zwiększają ilość soku żołądkowego i żółci oraz ułatwiają jej przepływ do dwunastnicy, dlatego zalecane są przy nieżytach żołądka i jelit, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Działanie rozkurczowe nagietka wykorzystuje się przy dolegliwościach bólowych po operacjach żołądka i dróg żółciowych, a jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne zapobiegają niestrawności u chorych na chorobę nowotworową przewodu pokarmowego. Działanie antybakteryjne wykorzystuje się też do leczenia stanów zapalnych gardła i krtani, jamy ustnej, zapaleń spojówek oczu i zakażeń narządów rodnych (rzęsistki). Nagietek ma działanie uspokajające, obniża ciśnienie tętnicze krwi i tętno.
W kuchni
Roztartych płatków nagietka używano do barwienia serów, dodając je do mleka lub śmietany. Ponieważ były tańsze od szafranu, dodawano je także do ciast i innych potraw. Dziś jest to powszechnie używany barwnik w przemyśle spożywczym.
Home »
» Nagietek lekarski Calendula officinalis
Nagietek lekarski Calendula officinalis
By EL 07:54