Majeranek przywędrował na południe Europy za sprawą arabskich kupców. Starożytni Grecy stosowali go jako przyprawę, roślinę ozdobną i leczniczą, skuteczną na konwulsje, ukąszenia żmij i ból zębów. Przypisywano jej właściwości magiczne - noszony na głowie wianek majeranku miał rozjaśniać umysł. W Polsce uprawę majeranku spopularyzowali benedyktyni. W zaciszu klasztorów używali go do produkcji słynnych likierów: benedyktyn i benedyktynka. Majerankiem ugotowanym w winie leczono ból głowy, a utartym z miodem likwidowano sińce i łagodzono stłuczenia. Ponadto stosowano go jako środek wspomagający trawienie, przy dolegliwościach wątroby i śledziony. Majeranek roztarty w palcach i wprowadzony do nosa wywoływał kichanie, odpędzał katar, oczyszczał głowę, rozum ostrzył i pamięć przywracał.
Inne nazwy majorem, marjanek, dawniej lascinica
Opis
Roślina wieloletnia. Osiąga do 50 cm wysokości. Łodygi silnie rozgałęzione, wzniesione, wcześnie drewniejące u podstawy. Cała roślina szaro omszona. Liście drobne, łopatkowate, omszone, z gruczołkami na szczycie. Kwiaty małe, od białych do różowych, zebrane w zbite główki na szczytach pędów. Owocem jest rozłupnia. Kwitnie od przełomu czerwca i lipca do pierwszych przymrozków.
Występowanie
Rośnie dziko w klimacie śródziemnomorskim, na Bliskim Wschodzie oraz w Indiach. W Polsce uprawiana na polach i w ogrodach.
Surowiec
Zbiór przeprowadza się dwukrotnie, na początku kwitnienia (koniec czerwca, początek lipca) oraz drugi raz, przed kolejnym kwitnieniem (rośliny ścina się po pierwszym zbiorze, aby odbiły nowe pędy)
W apteczce
Majeran zawiera olejek eteryczny (w mm m.in. terpinen, terpinenol terpineol i borneol), seskwiterpeny, flawonoidy, fenolokwasy, garbniki, fitosterole polisacharydy i pektyny. Działa rozgrzewające, rozkurczowo, odkażająco i przeciwzapalnie. Młode, świeże pędy zawierają sporo rutyny oraz witaminy C Stosowany jest (np. w postaci nalewki) przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach trawiennych, nieżycie układu oddechowego, kaszlu, a także w dolegliwościach skórnych. Nalewkę można także stosować zewnętrznie do przemywania ran, owrzo- dzeń, pryszczy i oparzeń.
W kuchni
To jedna z najpopularniejszych przypraw kuchni polskiej. Trudno sobie wyobrazić flaki czy grochówkę bez majerankowej nuty. Jego wspomagające trawienie działanie doceniono, stosując go do doprawiania potraw tłustych i ciężkostrawnych.