W Grecji uważana była za ziele szczęścia. Posadzona na grobie, miała zapewnić zmarłemu „siódme niebo”. Hipokrates i Arystoteles stosowali ją przeciw ukąszeniom żmii. Starożytni znali jej działanie uspokajające, stosowali ją przy histerii i nadmiernym popędzie seksualnym. Ponadto dodawano ją do kąpieli przy reumatyzmie. W tradycji słowiańskiej lebiodka była uważana za ziele magiczne, jeden z „kwiatów świętojańskich”, zrywanych na św. Jana, które miały chronić przed chorobami ludzi i zwierzęta. Wierzono także, że pomaga w zdobywaniu względów ukochanej osoby i sprowadza dobrą myśl, czyli dobry nastrój. Używano jej w farbiarstwie, barwiąc zielem tkaniny na czarno, natomiast kwiatem na pomarańczowo.
Inne nazwy macierzyca, macierduszka, dziki majeranek, macierzanka wysoka
Opis
Roślina wieloletnia klimatu ciepłego, rosnąca na glebach lekkich dobrze nawożonych. Łodyga wzniesiona, sztywna, czterokanciasta, rozgałęziona, osiąga do 80 cm. Owłosiona, czasem wybarwiona na purpurowo. Liście ogonkowe, jajowate, z drobnymi, przeświecającymi punktami na blaszce liściowej (gruczoły zawierające olejki eteryczne). Kwiaty koloru różowoliliowego, wyrastają w szczytowych podbaldachach. Owocem jest roztupnia. Kwitnie od czerwca do sierpnia. U nas bardziej znana jako oregano.
OLLA PODRIDA - HISZPAŃSKIE DANIE Z JEDNEGO GARNKA
20 dag ciecierzycy, 2 łyżki oleju, 2 cebule, 1-3 ząbki czosnku, 25 dag wołowiny, pół kurczaka, 25 dag jagnięciny, 25 dag wędzonego mięsa lub szynki, 3 kiełbaski chorizo, sól, pieprz, kmin, 1 kopiasta łyżka lebiodki, 1 łyżka trybuli, 30 dag białej kapusty, 10 dag selera, 20 dag marchwi, 20 dag zielonej fasolki szparagowej, ostre papryczki do smaku.
Ciecierzycę zalać wodą i odstawić na całą noc. Następnego dnia ugotować w 2 l wody (30 minut). W dużym garnku rozgrzać olej, zeszklić posiekaną cebulę i zmiażdżony czosnek. Dodać pokrojone kawałki wołowiny, jagnięciny i kurczaka oraz szynkę. Mocno podsmażyć, od czasu do czasu mieszając. Dodać pokrojone kiełbaski oraz ciecierzycę wraz z wodą, w której się gotowała. Gotować około 2 godzin na średnim ogniu. Dodać poszatkowaną kapustę, seler, marchew i fasolkę szparagową oraz przyprawy. Gotować jeszcze chwilę na małym ogniu. Na koniec dodać papryczkę i sól.
Występowanie
Rośnie w Europie i Azji.
W Polsce pospolita na całym obszarze. Porasta suche wzgórza i zbocza, świetliste zarośla, widne lasy liściaste. W górach rośnie aż po piętro kosodrzewiny.
Surowiec
W celach leczniczych pozyskuje się kwitnące wierzchołki, które zbiera się na początku kwitnienia - pod koniec czerwca i na początku lipca, rano.
W apteczce
Lebiodka zawiera olejek eteryczny zwany olejkiem tymolowym (zawiera tymol i karwakrol), seskwi- terpeny, garbniki, flawonoidy (apigenina, luteolina), kwasy organiczne, fenolokwasy, związki żywicowe, fitosterole, śluzy, związki mineralne i witaminę C. Działa wykrztuśne, dezynfekująco, przeciwbiegunkowe, moczopędnie, przeciwskur- czowo, wiatropędnie, odtruwająco. Olejek tymolowy wykorzystuje się do płukania gardła, wzmacniających kąpieli oraz przy trudno gojących się ranach skóry i świą- dzie. Napar z mieszanki lebiody, często łączony z innymi ziołami, działa wiatropędnie i stosowany jest przy nadmiernej fermentacji jelit, bębnicy, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, niedoczynności wątroby.
W kuchni
Lebiodką przyprawia się mięsa i sosy. Najlepiej komponuje się z potrawami z pomidorów, oberżyny, cukinii i ziemniaków. Hiszpanie dodają obowiązkowo lebiodkę do dań jednogarnkowych. Lebiodka dawniej była namiastką używek herbaty i tytoniu. Ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym jako składnik ziół prowansalskich i dodatek do konserw. Używana jest do zestawiania licznych wódek, wermutów i likierów.