W starożytności stosowano ją do celów kosmetycznych, jako dodatek do kąpieli lub olejek do nacierania ciała. W średniowieczu trafiła do apteczek (jako środek antyseptyczny, żółciopędny, pobudzający, narkotyczny, a także przy drgawkach, biciu serca, neurastenii, omdleniach, bezsenności i nieżytach żołądka), ale jeszcze Marcin z Urzędowa stwierdzał, że „zna każdy pospolicie lawendę, bo ją w ogródkach chowają panie ku swym rozkoszom”. Syreniusz zalecał na bóle głowy. Z szałwii, rozmarynu, tymianku i lawendy sporządzano wino, a cukierki lawendowe miały usuwać przykre zapachy z ust. Lawendę stosowano jako środek pobudzający, przeciwreumatyczny i antyseptyczny. Podczas I wojny światowej Francuzi leczyli nim rany.
Inne nazwy lawenda wąskolistna, lawenda zwykła
Opis
Roślina wieloletnia. Półkrzew osiągający wysokość 50-90 cm. Pędy w dolnej części zdrewniałe, górą zielone, pokryte srebrzystymi włoskami. Liście wąskolancetowate do równowąskich, całe pokryte srebrzystym kutnerem. Kwiaty barwy od purpurowoliliowej do fioletowej, zebrane w formie kłosa. Owocem są niełupki. Kwitnie od lipca do sierpnia.
Występowanie
Ta roślina rejonu śródziemnomorskiego uprawiana jest prawie we wszystkich krajach Europy. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, w Polsce znana jako roślina zielarska oraz ozdobna. Preferuje gleby przepuszczalne, łatwo ogrzewające się, uprawiana na południu kraju. Często spotykana w ogrodach, jako roślina ozdobna.
Surowiec
Do celów leczniczych pozyskuje się kwiaty jeszcze nierozwinięte.
Zbiór przeprowadza się w lipcu i sierpniu, w drugim roku kwitnienia. Plantacja użytkowana jest kilka lat.
W apteczce
Kwiaty zawierają olejek eteryczny (m.in. linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol), garbniki, barwniki (antocyjany), triterpeny, kumaryny, fitosterole, kwasy organiczne, gorycze oraz związki mineralne. Stosowana wewnętrznie działa kojąco i uspokajająco przy bezsenności, schorzeniach dróg oddechowych, łagodzi ból żołądka i wzdęcia. Napar stosuje się także zewnętrznie, przy schorzeniach skórnych, jako środek odkażający i gojący. Olejek i spirytus lawendowy przynoszą ulgę przy nerwobólach, gośćcu mięśniowym lub stawowym, a także przy urazach i kontuzjach.
W kuchni
Lawenda przez długi czas nie była stosowana w kuchni. Współcześnie, szczególnie w kuchni francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej, serwuje się coraz więcej potraw z jej dodatkiem. Wchodzi w skład mieszanki ziół prowansalskich. Dodana w niewielkiej ilości wyostrza smak potraw i dodaje im aromatu. Jej liście mają gorzkawy smak. Lawenda to także coraz częstszy dodatek do wypieków, niegdyś stosowano ją jako przyprawę do pieczenia. Kandyzowane kwiaty mogą służyć jako ozdoba do ciast i aromatyzowania galaret.
WARTO WIEDZIEĆ
Słynnym medykamentem z dodatkiem lawendy i rozmarynu była larendogra, którą stosowały siostra Kazimierza Wielkiego, Elżbieta, królowa Węgier, i Anna Wazówna. Miała zapewniać znakomite zdrowie i młody wygląd. Ludwik XIV wyleczył nią reumatyzm.
Słynna ze swych Listów madame de Sevigne pisała do córki: „To jest szaleństwo, jak tytoń. Ale uważam, że jest doskonałym lekiem przeciw smutkom, pociesza w zmartwieniach i kłopotach".