Kozieradka znana była i jako lek, i przyprawa. Chińczycy prażyli ją i pijali jako namiastkę kawy. Egipcjanie używali w obrzędach religijnych, a Grecy jako medykamentu i przyprawy. Ci ostatni karmili kozieradką trzodę chlewną i bydło domowe. Stąd też pochodzi jedna z nazw - greckie siano. Popularność w Europie kozieradka zyskała za sprawa benedyktynów, którzy przy jej pomocy leczyli choroby wątroby, nerek i płuc. W dawnej medycynie ludowej sok z kozieradki stosowano na dolegliwości kobiece. A maść z utartych nasion ze smalcem gęsim „łupież z głowy wypędzała”.
Inne nazwy boża trawka, bozowiec, bozyki, fenogryka, fengrek, grecki jaskier, koza włoska, koziorożec, kozłowiec grecki, kozi rożnik, krzyżaczki, krzyżyk, narda francuska, nardus, sinogojka, synogogika, sziano, trzybocznia, siano greckie
Opis
To roślina jednoroczna, podobna do koniczyny, dorastająca do 60 cm. Łodyga prosta, czasami pokładająca się, słabo rozgałęziona z trójdzielnymi listkami. Kwiaty bladożółte lub o odcieniu liliowym, rozmieszczone w kątach liści.
Kwitnie nierównomiernie od czerwca do lipca. Nasiona romboidalne, barwy od zielonkawej do brunatnobrązowej, dojrzewają w końcu sierpnia i we wrześniu.
Występowanie
Ta rzadko uprawiana w Polsce roślina pochodzi z terenów Morza Śródziemnego i Ameryki Północnej. Kozieradkę można uprawiać w ogrodzie. Preferuje żyzne, przepuszczalne, bogate w wapń gleby oraz dość słoneczne stanowiska.
Surowiec
Owocem jest strąk nasienny, zbierany od września (najlepiej rano lub wieczorem, gdy nasiona zawierają więcej wilgoci), a następnie dosuszany.
W apteczce
Nasiona kozieradki zawierają związki śluzowe, saponiny, flawonoidy, lipidy, związki białkowe, olejek eteryczny, witaminę PP i sole mineralne. Roślina ułatwia trawienie, przyczynia się do zwiększenia ilości czerwonych krwinek i obniża poziom cholesterolu we krwi. Jest stosowana również na zapalenie oskrzeli. To popularny środek pobudzający laktację u karmiących matek. Preparaty z kozieradki pobudzają apetyt, są skuteczne w stanach zapalnych i owrzo- dzeniach przewodu pokarmowego. Nasiona. wymieszane w równych częściach z oliwą i miodem stosuje się na przyrost masy mięśniowej (3 razy dziennie po łyżeczce). Działa wykrztuśnie, wzmacniająco, zewnętrznie przeciwzapalnie. Zewnętrznie stosuje się odwar w stanach zapalnych skóry, wrzodach, opuchliznach w postaci kataplazm.
W kuchni
Kozieradka ma dużą wartość odżywczą i poleca się ją przy niedowadze. Roślina największą popularność zdobyła w kuchni tajskiej i hinduskiej. Nasiona mają śluzowato-gorzki smak i intensywny, nie dla wszystkich przyjemny, aromat. Młode liście kozieradki mają smak zbliżony do fasolki szparagowej. Liście oraz kiełki można spożywać jak warzywa. a wysuszone i rozdrobnione nadają się do przyprawiania potraw (mięs, ryb. potraw z ziemniakami). Nasiona są najczęściej wykorzystywane do przyprawiania marynat i pieczywa oraz aromatyzowania serów.
Home »
» Kozieradka pospolita Trigonella foenum-graecum
Kozieradka pospolita Trigonella foenum-graecum
By EL 07:34