Ta jedna z najstarszych roślin zielarskich, wykorzystywana we wszystkich dawnych cywilizacjach, przez naszych przodków zwana była pieprzem polskim. Pochodzi ze wschodniej części regionu śródziemnomorskiego i z Azji Zachodniej. I stąd chyba jej druga nazwa - „chińska pietruszka". Dawniej kolendra zastępowała nieznany, a potem drogi pieprz. Ponieważ poprawia trawienie, co zauważył już Hipokrates, stosowano ją jako przyprawę do tłustych mięs. Owocami kolendry wzmacniano działanie wina, a roztartymi liśćmi leczono różę.
Inne nazwy kolender, pieprz polski, pieprzyk
Opis
Kolendra jest rośliną jednoroczną z rodziny baldaszkowatych, o naziemnej rozecie liści, z której wybija pęd kwiatowy. Jasnozielone pędy o długości 70-80 cm, na których rosną białaworóżowe kwiaty, są osadzone w szypułkowych baldachimach. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a owocem jest brunatna, okrągła rozłupka, rozpadająca się przy naciśnięciu na dwie połówki.
Występowanie
W Polsce jest to roślina uprawiana; rzadko zdziczała lub zawleczona.
Surowiec
Owoce kolendry pozyskuje się w sierpniu, kiedy kwiatostan zaczyna brunatnieć.
W apteczce
W średniowieczu polecano ją przy zawrotach głowy, bólach żołądka, biegunce, niesmaku w ustach czy robaczycy. Sok z kolendry z olejkiem różanym stosowano do okładów na nabrzmiałe piersi białogłowskie. Kolendra z cukrem miała posilać mózg. Jej owoce zawierają olejek eteryczny, w którym głównym składnikiem jest linalol. Kolendra jest skuteczna przy wzdęciach kolce jelitowej u dzieci, jako środek regulujący trawienie. Ma właściwości żółciopędne, mlekopędne, uspokajające i wzmacniające. Zmielone nasiona wchodzą w skład maści, stosowanych na owrzodzenie skóry i jamy ustnej. Kandyzowane nasiona usuwają nieprzyjemny zapach z ust. Zanim upowszechniły się pasty do zębów, odświeżano oddech, żując nasiona kolendry.
W kuchni
W starożytnym Rzymie Apicius Caelius doradzał dodawanie kolendry do potraw; doprawiano nią m.in. chleb.
W kuchni hinduskiej kolendra wchodzi w skład mieszanek przyprawowych, jak curry czy garam masala. Jej nasiona często łączy się z kminkiem (takie połączenie jest charakterystyczne także dla kuchni bliskowschodniej). Całe nasiona dodaje się do dań z drobiu i potrawek z wieprzowiny. Kolendra jest także przyprawą stosowaną do marynat, wędzenia mięsa i produkcji wędlin. Nasiona uprażone i zmielone używa się do wypieków ciast, sosów czy likierów. Nasiona kolendry dosypuje się do czatnejów, szczególnie pasują do zielonych pomidorów. Całe lub grubo zmielone nasiona można dodawać do dań przygotowywanych w stylu greckim. Ze względu na specyficzny aromat przyprawę mogą stanowić świeże liście (dodawane w niewielkiej ilości).
WARTO WIEDZIEĆ
Marcin z Urzędowa, XVI-wieczny botanik i zielarz, wspominał o przysmaku, jaki stanowiły kandyzowane ziarna kolendry. Kolendrę stosowano także w higienie, piorąc ubrania w wywarze z ziela, aby pozbawić je przykrego zapachu i wytępić insekty.