Różne odmiany kminku były uprawiane i używane jako lek i przyprawa już w neolicie. Nasiona kminku znaleziono w resztkach żywności sprzed 5000 lat. Był dobrze znany starożytnym Egipcjanom, Grekom i Rzymianom. W starożytnej Grecji olejek eteryczny z kminku zalecano na wzmocnienie. Początkowo przypisywano mu znaczenie magiczne - miał strzec od złych duchów i czarownic. Znacznie później zasłynął jako składnik miłosnych eliksirów. Nasi przodkowie leczyli kminkiem dolegliwości żołądkowe: kolkę, wzdęcia, niedomagania wątroby i biegunkę. Stosowano go przy upławach, a z naparu kminku robiono lewatywy.
Inne nazwy kminek pospolity, kminek polny, kmin, kmin polski, karolek, dawniej także hanyż polny, karba, karulek
Opis
Roślina dwuletnia. Łodyga wzniesiona, osiąga do 70 cm wysokości, mocno rozgałęziona i bruzdkowana. Liście podwójnie lub potrójnie pierzaste, o długich ogonkach. Kwiaty białe, drobne, zebrane w liczne baldachy. Owocem jest rozłupka. Korzeń białawy, wrzecionowaty i mięsisty. Kwitnie od maja do czerwca.
Występowanie
Pospolity w Azji i Europie, w tym również w Polsce oraz w Tunezji.
W stanie dzikim rośnie na suchych łąkach, przydrożach, miedzach i polanach. Jest także rośliną uprawową.
Surowiec
Z kminku pozyskuje się nasiona, które zbiera się w czerwcu na łąkach, gdy baldachimy w dwóch trzecich są brunatne, lub z kminku hodowanego. Surowcem są także owoce zbierane w czerwcu i w lipcu.
W apteczce
Nasiona kminku zawierają olejek eteryczny jego składnikami są m.in. karwon, dihydrokarwon, limonen, aldehyd kuminowy), flawonoidy, kwasy organiczne, substancje azotowe, cukry proste oraz skrobię, olej, garbniki, żywice i sole mineralne. Zapach i smak zawdzięcza kminek olejkowi lotnemu. Nasiona wpływają na trawienie, są wiatropędne, działają również rozkurczająco.
W kuchni
Niektóre kuchnie wykorzystują młode listki kminku jako przyprawę: do zupy i sałatek jarzynowych, sosów ziołowych, past twarogowych i duszonych mięs. Przyprawę stanowią jednak przede wszystkim suszone niełupki, używane w całości lub zmielone - niezastąpione w chlebie żytnim, ciastach, pieczeniach, sosach, zupach, pastach czy przy produkcji likierów. Popularne są również sery z dodatkiem kminku oraz doskonałe nalewki lecznicze, przyrządzane według dawnych receptur, zwane karolkowymi.
WARTO WIEDZIEĆ
Ciekawy przepis na maść z kminu podawał Syreniusz. Zebrany nocą kminek należało rozgnieść, zalać wodą i na miesiąc zakopać w końskim gnoju. Po okresie tej specyficznej maceracji (koński gnój wytwarza wysoką temperaturę) dodawano wody różanej gotowano aż do uzyskania gęstej masy, której używano do smarowania oczu.