Kalina była znana i stosowana jako roślina lecznicza już w starożytności, zarówno w Europie, na Dalekim Wschodzie, jak i w Ameryce Północnej. Jest rośliną bardzo dekoracyjną, na wiosnę ma piękne, pachnące kwiaty, a jesienią czerwone owocostany i czerwieniejące liście.
W XVIII wieku Garbiel Rzączyński w Historii naturalnej Królestwa Polskiego i Wiekiego Księstwa Litewskiego napisał, że „na Litwie zbierają na zimę kaliny wiązkami i używają na różne lekarstwa”. W całej Polsce napar z liści i owoców stosowano przy zapaleniu gardła, z owoców sporządzano „przeczyszczające powidełka”, a wywar z kory wcierano w skórę głowy, aby utrzymać lub przywrócić bujność czuprynie.
Inne nazwy kalinka, krzew wilgotny, śnieżynka
Opis
Krzew dorastający do wysokości 4 m, o szarej, podłużnie spękanej korze. Młode gałązki, połyskujące, czerwo- nobrunatne. Blaszka liściowa jest szerokojajowata, u nasady słabo sercowata lub ucięta. Z wierzchu naga i ciemnozielona, pod spodem jaśniejsza. Na ogonkach liściowych znajdują się pozakwiatowe miodniki. Liście rozwijają się równocześnie z kwiatami, jesienią przebarwiają się na kolor szkarłatnopurpurowy. Kwiaty, niewielkie, białe, zebrane na szczytach gałązek w płaskie baldachogrona o średnicy do 10 cm. Owoce z pestkami, szkarłatnoczerwone, lśniące, kulistego kształtu o długości 8-10 mm. Kwitnie w maju i czerwcu, a owocuje we wrześniu. Owoce częściowo zostają na krzewie na zimę.
Występowanie
Występuje w Europie i srodkowo-zachodniej Azji a od miany geograficzne rosną także na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej. W Polsce kalina koralowa jest pospolita na terenie całego kraju z wyjątkiem Tatr. Rośnie w wilgotnych lub przynajmniej świeżych lasach i zaroślach, zarówno w podszycie, jak i na skrajach. Często w łęgach wzdłuż rzek, strumieni i nad brzegami jezior.
Surowiec
Kora z dwu- i trzyletnich gałązek pozyskiwana jest wczesną wiosną, łatwo odchodzi wówczas od drewna. Owoce zbiera się późną jesienią, po pierwszych przymrozkach i suszy według ogólnych zasad.
WARTO WIEDZIEĆ
„Wiele pieśni i legend związanych jest z tą rośliną, i to zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce. U Słowian wschodnich było we zwyczaju sadzenie kaliny na mogile dziewczyny; stanowiła ona symbol czystości i smutku”
(F. Mamczur, J. Gaładun Rośliny lecznicze w ogródku).
W apteczce Rozcieńczony ekstrakt i odwar z kory kaliny koralowej, zawierający żywicę, kwasy organiczne oraz fito- sterole, stosuje się przy krwotokach wewnętrznych, a także jako środek spazmolityczny i uspokajający w praktyce ginekologicznej. Preparaty z kory kaliny koralowej obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Owoce zwiększają wydzielanie moczu, przemrożone stanowią środek przeciw nadciśnieniu tętniczemu. Owoce kaliny mają właściwości przeciwkrwotoczne i łagodnie ściągające, stosowane są przy poronieniu zagrażającym, a także przy przedwczesnym porodzie oraz w zapaleniach żołądka i jelit, w przypadkach bólów łydek u kobiet w ciąży, a także ostrych bólów pleców i lędźwi. Wyciągi z kory stosuje się w zaburzeniach miesiączkowania. Medycyna ludowa poleca stosowanie soku lub odwaru z owoców kaliny z miodem przy przeziębieniach, biegunkach, a także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz żylakach odbytu. Odwar z kwiatów poprawia przemianę materii, znosi kolki i skurcze jelit, jest też skuteczny przy biegunkach.
W kuchni
Słabo trujące właściwości owoców tej rośliny zanikają po działaniu pierwszych przymrozków lub pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki dużej zawartości pektyn, owoce nadają się do przetworów żelujących, mogą być także stosowane w przemyśle winiarskim i gorzelnianym. Zbiór i przetwarzanie owoców kaliny praktykowane są zwłaszcza w Rosji, gdzie spożywa się je na surowo lub w kompotach, kisielach, galaretkach, marmoladach czy nalewkach.