Głóg nazywany jest często „walerianą serca” - z racji leczniczego działania w chorobach serca. Często mylony jest z różą polną, szypszyną. Aby uniknąć pomyłek wystarczy pamiętać, że głóg to wysoki krzew, a nawet drzewo. W średniowieczu leczono głogiem dolegliwości sercowe. W medycynie ludowej stosowano przy podagrze, zapaleniu opłucnej i krwawieniach wewnętrznych.
Surowiec
Kwiatostany głogu zrywa się na początku kwitnienia i w maju i suszy w temperaturze do 40°C. Owoce pozyskuje się pod koniec września i na początku października. Po krótkim obsuszeniu na świeżym powietrzu (aby pozbyć się ewentualnych robaków) należy krótko suszyć w piekarniku. Przechowywać w szczelnym pojemniku.
W apteczce
Kwiatostany z liśćmi zawierają flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, olejki eteryczne i witaminę C. W owocach znajdują się gorycze, kwasy organiczne, fitosterole, cukry i szereg witamin. Z nasion zawierających amygalinę, hiperozyd, pozyskuje się olej. Skuteczny jest on w leczeniu choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń ukrwienia mózgu. Głóg ze względu na działanie uspokajające może być wykorzystany w leczeniu zaburzeń rytmu serca, kołatania serca występującego w stanach nadmiernego napięcia nerwowego. Przynosi ulgę w bólach stawowych i kostnych, a także w nerwobólach. Owoce głogu wykorzystywane są do preparatu Skterosan, a kwiatostan jest składnikiem Neospasminy.
Inne nazwy głóg pospolity, głożyna, cierń biały, bodłek, jaworek obrostnica
Opis
Występują dwa gatunki głogu: jednoszyjkowy i dwuszyjkowy. Można je rozpoznać po liściach, jednak łatwiej dokonać klasyfikacji na podstawie owoców. Głóg jednoszyjkowy ma owoce podłużne z odcieniem brązowym i jedną pestką, a dwuszyjkowy - owoce jasnoczerwone kuliste o dwóch, a czasem trzech, pestkach.
W kuchni
Owoce głogu kandyzowane w cukrze były przysmakiem w dawnej kuchni polskiej. Sporządzano z nich także: kisiele, konfitury, dodawano do ciast i chleba, co nadawało im owocowego zapachu i smaku. Z owoców przygotowywano namiastki kawy i herbaty.
Home »
» Głóg jednoszyjkowy, głóg dwuszyjkowv Crataegus monogyna, Crataegus oxacantha
Głóg jednoszyjkowy, głóg dwuszyjkowv Crataegus monogyna, Crataegus oxacantha
By EL 06:26