W starożytnej Grecji i Rzymie przypisywano mu najróżniejsze właściwości, m.in. używano go do zwalczania robaków przewodu pokarmowego. W XVI wieku, zgodnie z nauką o sygnaturach glistnikiem - z powodu żółtego koloru soku i kwiatów - leczono żółtaczkę i choroby wątroby. W pierwszej połowie XIX wieku podjęto badania nad obecnością w listniku alkaloidów: chelidoniny i chelerytyny. Do końca XX wieku zarówno ziele glistnika, jak i wyizolowane z niego - w stanie czystym - alkaloidy, miały duże znaczenie lecznicze i były często stosowane, zwłaszcza w gastroenteroligii. Pod koniec ubiegłego wieku pojawiające się doniesienia o szkodliwych skutkach leczenia glistnikiem, spowodowały wycofywanie preparatów z glistnikiem z lecznictwa.
Ziele glistnika święcone było na różnych obszarach Polski podczas obchodów Bożego Ciała. Odwarem z glistnika wyparzano garnki, aby więcej śmietany było na wierzchu. Charakterystyczny, żółtopomarańczowy sok mleczny używany jest w lecznictwie ludowym do usuwania kurzajek.
Inne nazwy listewnik złotnik, ziele od brodawek, żóttnik, celidonia (z tac. dar od niebios)
Opis
Roślina wieloletnia. Osiąga do 90 cm wysokości. Łodyga owłosiona, widlasto rozgałęziona, po przełamaniu wydziela pomarańczowy sok mleczny. Pod ziemią ciemnobrunatne, walcowate kłącze. Korzeń rozgałęziony, po przełamaniu żółtoczerwony. Liście pierzastosieczne, głęboko wcinane lub karbowane. Wierzch jasnozielony, od spodu sinozielony. Kwiaty złocistożółte, zebrane w luźne baldachogrona. Owocem jest torebka. Kwitnie od maja do września.
Występowanie
Pospolity w Europie i basenie Morza Śródziemnego. Przywieziony do Ameryki Północnej jako zioło lecznicze na choroby skóry. W Polsce pospolity na całym obszarze, preferuje miejsca zacienione, zarośla, zaniedbane parki. Spotykany na przydrożach i rumowiskach.
Surowiec
Młode pędy ziela zbiera się w okresie kwitnienia, w maju i czerwcu. Korzenie wykopuje się wczesną wiosną lub późną jesienią.
W apteczce
Główne działanie glistnika to rozkurczanie mięśni gładkich układu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowodów, dróg rodnych. Efektem jest działanie żółciopędne, moczopędne, łagodzenie bólu menstruacyjnego, ułatwianie wypróżniania. Natomiast wtórne metabolity - chelerytryna i sangwinaryna - zawarte zwłaszcza w nadziemnych organach glistnika mają działanie przeciwwiruso- we, bakteriobójcze i grzybobójcze. Chelidonina działa na ośrodkowy układ nerwowy podobnie jak morfina, ale znacznie słabiej i hamuje podziały komórek. Ziele działa także przeciwalergicznie oraz uspokajająco na układ nerwowy. Przeciwwskazaniem do stosowania jaskółczego ziela są ostre zapalenia błony śluzowej żołądka i jelit, czynna choroba wrzodowa.
KURACJA
PRZECIWBRODAWKOWA
Sokiem z łodygi glistnika smarować brodawki, uprzednio otarte pumeksem. Kurację stosować do skutku, ale nie dłużej niż 20 dni.
Home »
» Glistnik jaskółcze ziele Cheliadonium maius
Glistnik jaskółcze ziele Cheliadonium maius
By EL 06:23