Już w XVI wieku Marcin Siennik, w jednym z pierwszych polskich herbarzy, napisał: wódka z kwiecia tych roślin chroni przed czarami i złe duchy odpędza. Syreniusz zalecał proszek z korzenia lub korzeń warzony na płuca i przy biegunce, a na febrę czterodniową sok z korzenia z małmazją (słodkim, aromatycznym winem o ciemnej barwie, wyrabianym w okolicach miasta Malvasia na Peloponezie). Przy bólu zęba miało pomagać trzymanie korzenia dziewanny w ustach, na brodawki sok z rośliny, a na stany zapalne oczu wywar. Najczęściej stosowano jako medykament napary (herbatki) z kwiatów dziewanny oraz odwary i maści z nasion rośliny. W medycynie ludowej do dnia zisiejszego leczy się naparami choroby płucne, a dyzenterię i biegunkę lewatywami z naparu kwiatowego.
Inne nazwy dziewanna lekarska dziewina, szabla, gorzygrot, knotnica polna lub leśna, kędzierzawica, królewska świeca
Opis
Roślina dwuletnia. Łodyga prosta sięgająca 200 cm, pokryta żółtawym kutnerem. Karbowane lub wrębne liście odziomkowe z ogonkami prawie dwukrotnie dłuższymi od blaszki, pokryte gęstym kutnerem. Kwiaty żółte, zebrane w długie grono przypominające kłos. Owocem jest torebka. Kwitnie od lipca do września.
Występowanie
W Polsce występuje pospolicie na stanowiskach ruderalnych, nasłonecznionych wzgórzach i zboczach, suchych pastwiskach oraz przy drogach. Preferuje gleby piaszczyste lub kamieniste. Spotykana prawie w całej Europie, północnej Afryce i Ameryce. Z powodzeniem można ją uprawiać nawet w wyjałowionych przydomowych ogródkach. Roślina wydziela przyjemny miodowy zapach, który przyciąga pszczoły.
NALEWKA NA KWIATACH DZIEWANNY
3 duże garście kwiatów zalać w naczyniu 1/4 I alkoholu 40%. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić na tydzień w ciemne, ale cieple miejsce. Od czasu do czasu mieszać. Po tygodniu przefiltrować, zlać do butelek i stosować po 3 dniach. Stosowanie: W razie kataru lub grypy zażywać 20-30 kropli 2-3 razy dziennie, najlepiej w połączeniu z ciepłym mlekiem i miodem. Dzieciom do lat 16 podawać tylko 10 kropli. Przy katarze można kilka kropli takiej nalewki wpuścić do nosa. Do nacierania nalewkę stosuje się także przy nerwobólach, bólach reumatycznych, gośćcowych, bólach stawów i mięśni oraz wywołanych zapaleniem korzonków nerwowych lub przeziębieniem.
Surowiec
Zbiera się tylko żółtą koronę kwiatu, która łatwo daje się wyjąć z kielicha kwiatowego. Należy robić to ostrożnie, gdyż pogniecione płatki korony czernieją. Surowiec zbiera się w dni suche, najlepiej o poranku. Wysuszony, łatwo chłonie wilgoć, ciemnieje i traci właściwości lecznicze, dlatego trzeba go przechowywać w szczelnie zamykanych pojemnikach.
W apteczce
Kwiaty dziewanny zawierają saponiny, związki flawonoidowe, śluzowe, żółte barwniki, olejek lotny, węglowodany, związki tłuszczowe i kwas jabłkowy. Dzięki właściwościom rozpuszczania śluzu w oskrzelach mają działanie wykrztuśne. W medycynie, zarówno ludowej, jak i oficjalnej, dziewanna zalecana jest przy schorzeniach górnych dróg oddechowych, jak kaszel, chrypka czy astma oskrzelowa, a także w zaburzeniach przewodu pokarmowego, przy kolce żołądkowej i jelitowej. Zewnętrznie wykorzystuje się ją do okładów na oparzenia, stłuczenia, w stanach ropnych skóry (pryszcze, krosty) oraz w nerwobólach. Napary z suszonych kwiatów to doskonałe płukanki przy anginie i silnej chrypce.
Home »
» Dziewanna wielokwiatowa Verbascum thapisforme Scharad
Dziewanna wielokwiatowa Verbascum thapisforme Scharad
By EL 06:14